Kalamaja kogukonnaks peame me eelkõige Kalamaja asumis elavaid ja/ või tegutsevaid inimesi. Kogukonda kuuluvad ka asutuste ja ettevõtete töötajad, kelle igapäevaseks töökeskkonnaks on suuremal või vähemal määral Kalamaja asum.
Kalamaja kogukond on alates 2022 väga palju muutunud. Paljude majade pööningud ja keldrid on tänaseks eluruumid, uusarendused on rohelise madalate puitehitiste piirkonna arendanud huvitavaks ja mitmekesiseks, asumi olulised tööandjad ja tehased on muutunud inimkeskseteks paikadeks tuues kaasa erinevaid inimesi üle maailma.
Kogukonda iseloomustab nüüd multikutuurne mitmepalgelisus ja Kalamaja erinevad piirkonnad pakuvad erinevat emotsiooni.
Telliskivi loomelinnak on omaette põnev nähtus ja turismiatraktsioon, koondades loomeinimesi, pakkudes töökeskkonda, maitseelamusi ja kultuurilist emotsiooni. Baltimaade parimaks linnaruumi arenduseks nomineeritud endine tööstushoonetega tööstusrajoon Noblessneri on tänaseks kujunenud nn eliitpiirkonnaks, kus asuvad merevaatega ja terrassidega uusehitised. Volta kvartaliski on ajaloolistele tööstushoonetele sisse puhutud uus elu, nii nagu ka Krulli kvartalile, kus on visiooniks inimkeskne linnaruum. Ka Kalaranna kvartal, 12. elumaja ja nende keskel laiuva väljakuga, pakub tänapäevast elukeskkonda.
Kõik need kvartalid kokku moodustavad mereäärse ja kesklinna lähedal asuva mõnusa kunstivaibi ja rikkaliku rohealaga Kalamaja. Kalamaja on muutunud.
Kogukonna kõik liikmed kujundavad oma tegemiste või mittetegemistega tahtlikult või tahtmatult, teadlikult ja alateadlikult Kalamaja kuvandi – Kalamaja näo, mille järgi kõik inimesed nii Kalamajas kui väljaspool asumit Kalamaja tajuvad, teavad ja kirjeldavad.
Millises Kalamajas me elada soovime?
Mis iseloomustab kogukonna liikmed selliselt, et nendega läheks ka luurele?
2024 aastal võttis Kalamaja päevad 2024 projektijuht Katrin Aedma, kes on oma sõprade, sugulaste, kinnisvara ja projektidega Kalamajaga juba mitukümmend aastat seotud, enda südame asjaks uurida koos kogukonna inimeste ja asutustega, kas ja kuidas on võimalik ja kas üldse on vajalik teadlikult Kalamaja kujundada, kas ja kuidas kaasata kohalikke elanikke ja ettevõtteid, kuidas tulemuslikumalt Põhja-Tallinna linnaosa valitsusega koostööd teha.
Kas on võimalik kokku panna uue Kalamaja killukesed ja koos luua elu- ja töökeskkonda?
Tore on teada, et 86% kalamajakatest soovitab Kalamaja kui elukeskkonda oma tuttavatele ja 95% Kalamaja elanikest soovib, et jätkuks 2009 aastast toimunud aasta suurim sündmus – Kalamaja päevad.
Loe siit, kuidas algasid Kalamaja asumi sünnipäevaks nimetatud Kalamaja päevad!
Kogume siia kogukonna lehele olulisemate sündmuste kokkuvõtted, millest on ehk lugejatel rõõmu.
Kohtumiseni Kalamajas!