Suurte tegudeni viivad väikesed sammud ja kogukonna algatused kasvavad vahel hiigelfestivalideks,  tulles siis taas ringiga tagasi juurte juurde…

Kalamaja päevad said alguse 2009. aasta kevadel Tallinna Kalju Baptistikoguduse ja Teoteatri eestvedamisel. Päikselisel kevadlaupäeval 16. mail toimus laat, mida ilmestasid kontserdid, etendused ja töötoad nii suurtele kui väikestele.

Programm oli kirjutatud käsitsi

Kalamajas asuv Tallinna Kalju Baptistikogudus soovis 2009.a maikuus tähistada koguduse 125. aastapäeva nii, et olulisest sündmusest saaks osa ka Kalamaja kogukond.

Koguduse abipastor Vilver Oras räägib, et tal oli Tartust Karlova linnaosa päevade korraldamise kogemus ning kuna Kalamaja ja Karlova linnaosad on oma olemuselt üsna sarnased, siis tekkis mõte korraldada taolised asumipäevad ka Tallinnas.

“Hakkasime otsima partnereid, kes meiega koos selle ettevõtmise kaasa teeks. Esimesena leidsime naabertänavast üles Teoteatri, mille loominguline juht Piret Viisimaa kohe rõõmsasti ideest kinni haaras.

Saime kampa ka MTÜ Meie Kalamajaga ja Jelena Rootamm-Valteriga. Kaasa tuli ka Päästearmee meeskond, Salme Kutuurikeskus, Kalma Saun, OÜ Vastus ja OÜ Trumm”, meenutab Vilver.

Esimesed Kalamaja päevad olid oma olemuselt üsna tagasihoidlikud. Sündmus toimus ainult ühel päeval ja nn “tagahoovis” ehk Kalma sauna õuealal, mille keskmesse oli püstitatud väike lava, kus esines Päästearmee ansambel ja õhtu lõpetuseks ansambel “Robirohi”.

Kogu päeva jooksul toimus vanakraamilaat, Teoteatri näitlejad olid kostümeeritud lõbusateks tegelasteks ning teatrimajas toimus lasteetendus “Siilipoeg avastab maailma”.

Kalju kirikus avati koguduse ajalugu tutvustav näitus ja tehti lühiülevaade koguduse 125. tegevusaastast. Salme Keskuses sai nautida etendust “Sisalik”. Päev möödus rõõmsalt ja melukalt.

Piret Viisimaa meenutab: “Need päris esimesed Kalamaja päevad olid toredad selle poolest, et kõik oli nagu peopesal ja tuli koju kätte.

Ei pidanud traavima mööda Kalamaja ringi, sai osa kõigest toimuvast ja aega jäi ülegi. Nii vahva oli õhtune “Robirohu” kontsert, kus mõnusa kantrimuusika saatel hakkas jalg kohe kaasa tatsuma ja peagi kepsutasid tantsijad lava ees nii, et tolm tõusis kõrgele üle sauna katuse. Tossumasinat polnud vajagi, paar prožektorit tegid oma töö ja tagasihoidlik võimendus kattis kõik vajadused. Hoov oli rahvast täis, inimesed olid rõõmsad, vähenõudlikud ja heatahtlikud.”

Selline väike tore sünnipäevapidu koos Kalamaja kogukonnaga andis tõuke järgmisteks aastateks, nii et lõpuks kasvas Kalamaja päevast aastate jooksul suur ja tore tänavafestival.

See  oli Kalju koguduse kingitus Kalamaja rahvale. “Oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud, et saime olla Kalamaja päevade alguse juures ja koos Teoteatri ja teiste sõpradega innustada kogukonda traditsiooni loomisel,” ütleb Vilver.

Kalamaja Päevade 2024 projektijuht Katrin Aedma lisab: “Sel kevadel otsustati kogukonna mõttetalgutel minna tagasi juurte juurde. Kogukond on uusarenduste mõjul väga palju kasvanud. Kalamajja on kolinud ja tööle asunud palju uusi inimesi, elanikkond on muutunud rahvusvaheliseks ja nüüd vajame enam kui kunagi varem sündmusi, mis kogukonda liidavad. Ei oota me enam Kalamaja päevadele müüma ja meelelahutust pakkuma inimesi väljastpoolt Kalamaja, sest meil on endal väga palju põnevaid ja vahvaid inimesi, kes ise sisustavad kogukonnafestivali luues võimalused omavaheliseks suhtlemiseks, tutvumiseks ja koos olemiseks! Kõik on oodatud uudistama uuenenud Kalamaja peatänavat ja kiikama meie kauni miljööväärtusliku asumi hoovidesse!”

Fotod: Kalju koguduse erakogu

Inimesed olid rõõmsad, vähenõudlikud ja heatahtlikud

“Kalamaja päevade eelkäijaks tuleks pidada kalalaata, mis toimus 22.-24. maini 1987. Kavas oli konverents motoga “Kalamaja – lootused ja tegelikkus”, pidulik rongkäik, vabaõhukontserdid, kassinäitus linnahallis ja loomulikult kalaga kauplemine,” kirjutab Josef Kats, Pealinna lehes, mis ilmus 18 mai 2024.

See sündmus näitab, et Kalamaja kogukond on koos tegutsenud ja mõtleb koos piirkonna tulevikule.  Josef Kats selgitab, et kuna sündmus läks korda, peeti seda mõni aasta veel, kuni rasketel üheksakümnendatel hea algatus hääbus. Tänapäevased Kalamaja päevad aga sündisid 2009. aastal.

“Loodame, et see vahva traditsioon jätkub, jääb alkoholi- ja poliitikavabaks kogukonna festivaliks, mille sisu loovad Kalamaja kogukonna inimesed ja ettevõtted ise!”, nendib 14.nda Kalamaja päevad 2024 projektijuht Katrin Aedma