Asumifestivali korraldus on tõsine väljakutse. Kalamaja päevad

 Kalamaja päevade külaliste abil rullus laupäeval Vana-Kalamaja väljakul lahti vaatemänguline lavastus, kus saavad kokku nukuteater, nutikas inseneritöö ja uskumatult kaunis ja detailne puidutöö. Kalamaja päevad 2024. Foto: Ake Heiman

Üks tõeline asumifestival sünnib vaid siis, kui asumi inimesed ise selle sünnitavad, kirjutab Kalamaja päevade projektijuht Katrin Aedma.

Mis on Eesti? Eesti on eelkõige eestlased, eks? Mina, sina, meie. Kõik me oleme oma maa visiitkaardiks. Samamoodi on mistahes asumiga. Just meie inimestena loome selle konkreetse paiga keskkonna ja õhustiku, mis teeb ühest kohast meeldiva ja ligitõmbava või vastupidi – midagi eemaletõukavat.

Kalamaja asum on viimastel aastatel väga palju muutunud. Miljööväärtuslik piirkond on kasvanud, tehased kujundatud kodudeks, siinsed uusarendused on ühed Euroopa ägedamad ja Loomelinnak on koondanud hulganisti loomeinimesi – võib öelda, et meie Kalamaja on nüüd multikultuurne, põnev ning atraktiivne paik nii elamiseks kui ka turistidele. Väikesed armsad kohvikud, galeriid ja poekesed… Mänguväljakud… Inimsõbralik elukeskkond ja mõnus vaikne vaib…

See oli vaid aasta tagasi, kui suureks laadaks paisunud, kuid siiski veel kogukondlikku vaimu toetavad Kalamaja päevad otsustati tagasi juurte juurde tuua. Kes otsustas? Kalamaja muuseumis tuli kokku nn Kalamaja aktiiv – kõik need, keda kutse kõnetas – ja lepiti kokku, et tahame väikest mõnusat asumifestivali, mitte suurt laata.

Ükski asi ei kasva aga ise, isegi mitte umbrohi. Peab olema sobiv kasvukeskkond ja kui soovime, et kasvaks see, mille meie ise valime kasvatada, siis tuleb hoolega vaadata, et oleks loodud kõik tingimused, et tulemused oleks enam-vähem ootuspärased. Nii ka asumifestivaliga.

Esimesel muudatuste aastal oli sadu soovijaid väljastpoolt asumit, kes kõik tahtsid tulla Kalamaja päevadele kauplema. Eitavaid vastuseid saata polnud kergete killast: tore, et kauplema soovite tulla, kuid nüüd loovad meie asumifestivali sisu kalamajakad ise ehk siis kõik, kes elavad ja/või töötavad Kalamajas.

Me ei tahtnud enam hirmutada Kalamaja asukaid suure peo tõttu kodust ära minema, vaid vastupidi – levitasime sõna, et kutsuda just Kalamaja eraisikuid ja ettevõtteid oma teenuseid ning tooteid tutvustama. Et tulge, teeme just sellise asumifestivali, millest me ise ja meie külalised kõige enam rõõmu tunnevad! Paneme kokku kõik mõtted ja jõu ning teeme aasta kõige ägedama Kalamaja festivali; näitame, kes me oleme ja mida oskame!

Lootsime, et kalamajakad on ka ise aktiivsed ja haaravad võimalusest aidata festivali sisu luua. Aga nii lihtsalt see ei läinud. Need, kes olid varem aktiivsed, olid seda ka nüüd. Uusi tegijaid tuli aga vaevaliselt ning ikka ja jälle pidi saatma kutseid ning veenma, et tulge osalema, see võib olla teie aasta suurim turundusüritus!

Kalamaja päevad 2024 oli üleminek ja õnneks on juba sel aastal kogukond aktiivsemalt oma võimalust mõistnud. Meiega on ühendust võtnud mitmed ettevõtted, kes ise ei plaani küll midagi korraldada, kuid on hea meelega valmis toetama kogukonnafestivali. Vau, see teeb südame soojaks! Kõik saavad ju oma panuse anda: kes infot levitades, kes sotsiaalmeediapostitusi lahkete ja tunnustavate sõnadega kommenteerides, kes plakateid trükkides ja jagades… Neid võimalusi on laialt, kuidas igaüks saab asumisündmuse õnnestumisele kaasa aidata.

Foto: Kalamaja päevad

Oluline on arusaam ja hoiak: mina ise loongi keskkonna, kus ma elan ja töötan! Mina ise muudan maailma ilusamaks, oma kodukoha turvalisemaks ja sõbralikumaks. Nii äge on ju elada sõbralikus keskkonnas, kus tunned end hästi, naudid vabalt inimestega suhtlemist, kus märgatakse abivajajaid ja kus tead, et ka sina ei jää üksi. Sellised ühised sündmused annavad võimaluse saada kogukonnana tugevamaks, luua endale ja oma perele paremad elamistingimused.

Konkurents, mis aastaid foodtruck’ide näol Kalamaja päevade ajal hoovikohvikute tegijaid häiris, on nüüd kadunud. Jah, need kohamaksud aitasid meil tasuda kulusid, kuid küll me saame hakkama. Nüüd on pühapäeval Kalamaja avatud hoovide päeval kõigil võimalik avada oma hooviväravad ja südamed, pakkuda head ja paremat: sööki, jooki, kultuuriprogrammi, näitusi – kõike, mis osatakse koos välja mõelda!

Korraldustiim toetab igati koostööd ja näeme rõõmuga, et inimesed ise leiavad lahendusi, kuidas ning kus nad saaksid enda ideid teostada.

Kalamaja päevadel on kaks joogivee paaki – üks lava läheduses ja teine Kalma haljaku juures – puhas vesi, mida saad kasutada joogiks, käte ja nõude pesuks. Ole roheline külaline ja tule oma nõudega!

Soosime ka seda, et meie külalised oleksid rohelised – näiteks ei toeta me õhupallide jagamist; juhime toitlustajate tähelepanu sellele, et saaks kasutada korduvkasutatavaid nõusid ja kohapeal neid ka pesta. Ning kutsume kohvikuid üles tegema soodustusi neile, kes saabuvad oma nõudega. Rohelised külalised jätavad rohelise jalajälje: sorteerivad prügi ja tulevad oma nõudega, või vähemalt oma joogitopsiga.

Kalamaja Krempel on laat, kuhu ootame kalamajakaid, kes ennast, oma tooteid ja teenuseid tutvustavad. See ei ole koht, kus ratsa rikkaks saada. Pigem on see mõnus suhtlemise paik, kus tugevdatakse olemasolevaid ning luuakse uusi pikaajalisi kliendi- ja partnerlussuhteid. Ka laste leluturg on meil selleks, et kogukonna lapsed omavahel kohtuksid, õpiksid suhtlema, saaksid müügikogemuse ja mõistaksid, et kõike ei mõõdeta rahas.

Kalamaja päevad 2024. Teoteatris
Katrin Aedma ja idamaa rändkauplus, kus on igal aastal spetsiaalselt Kalamaja rahvale toodud huvitavad riided, kotid ja mütsid ning ohtralt põnevaid ehteid. Foto: Lauri Põld
Laste leluturg. Foto: Katrin Aedma

2024. aastal osales korraldamises 28 vabatahtlikku, mitmed neist olid Kalamaja põhikooli õpilased. Tänavu saame ehk vähemaga hakkama, sest ootame väga, et inimesed ise oleksid aktiivsed, ja proovime võimalikult vähe reglementeerida. À la näete, siin on plats, kuhu lapsed saavad leluturu püsti panna – palun tehke seda. Korraldusmeeskond innustab koostööle ja toetab, kuid me sekkume nii vähe kui võimalik. See on ju tore, kui kalamajakad ise leiavad platsi peal endale müügikoha, lepivad naabriga kokku piiri, vaatavad, et kõik kena välja näeks ja et kliendid mahuks liiklema.

Lavaprogrammi puhul tagame esinemisvõimaluse, lavatehnika, helitehniku, kuraatori ja teeme turundust. Kõik, kes saavad Kalamaja asumi aasta suurimal sündmusel esineda, teevad seda otsese rahalise tasuta. Leiame, et see on privileeg – oma asumi rahva ees esineda! Esinema tulevad Kalamaja talendid ja suurtest ansamblitest ikka need, kelle hulgas on meie oma asumi inimesi.

Eks see ole jälle väljakutse, sest kuidas sa ütled ära kõigile neile toredatele muusikutele, mustkunstnikele, klounidele jt, kes soovivad esinema tulla, kuid kel puudub seos Kalamaja asumiga. Sel aastal ütlesime ära ligi kahekümnele soovijale ning võimaldasime esineda peaaegu kõigil Kalamaja tantsu- ja muusikaansamblitel, kes seda teha soovisid.

Foto: Kalamaja päevad

Korraldajatena vastutame kõige eest, mis asumis Kalamaja päevade aegu toimub, organiseerimistööd jagub kuudeks ja palju teeme unetundide arvelt. Taotleme erinevaid lube, täidame prügikäitlusnõudeid, tagame WC-d, teeme teavitustööd, registreerime osalejaid, koostame programme ja aruandlust jne. Kahjuks on avalikule üritusele iga aastaga riiklikult tasandilt aina enam nõudmisi, mis ei toeta kogukondlikku suursündmust. Loodame siiralt, et neid nõudeid hakatakse vähendama, sest inimeste suhtluse ja kogukondliku läbikäimise elavdamine kultuurisündmuste kaudu on kogu riigi vaimsele tervisele tähtis.

Kogukonnafestivali puhul ongi oluline mõista, et me ise teeme selle peo, me ei tee seda raha eest ja raha pärast, vaid me panustame, et meil ja meie kogukonna liikmetel oleks kord aastas eriti vahva pidupäev.

Ilmus ajakirjas Edasi

Projekti toetab SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital