Meie tänava festival!
Mõtisklen natuke teemal, kuidas võiksid naabrid tänavapidude abil tuttavaks saada, sõbralikke suhted luua ja hoida.
Tänavapeod (inglise keeles Street Party või Neighbourhood Gathering) on mitmel pool Euroopas, sealhulgas Suurbritannias, Taanis, Rootsis ja Hollandis, populaarne kogukonnategevus, kus naabrid korraldavad oma tänaval vabas õhus ühise peo, et üksteist paremini tundma õppida ja tugevdada kogukonnatunnet.
Võtame näiteks multikultuurse Kalamaja asumi Tallinnas, kus on üle 6000 firma ja üle 14000 elaniku. Kalamaja on viimaste aastatega väga palju kasvanud ja erinevad kvartalid on täitunud uuselanikega. Võib julgelt öelda, et omavahelist läbikäimist on üsna vähe või puudub see sootuks.
Kalamaja asumi suurim aasta sündmus on maikuu nädalavahetusel toimuv kogukonnafestival Kalamaja päevad, mille sisu loome meie – kalamajakad. Kuid aastas on tervel 365 päeva ja naabreid on meil palju, kellega võiks omavahel tuttavamaks saada, jagada rõõme ja muresid. Kahest päevast selleks ei piisa.
On tore, kui me teame, kes on meie naabrid, teretame, naeratame, toetame kui vaja. Läbi sellise suhtluse tekib turvalisem elukeskkond ja koos suudame seda ka teadlikult luua – korraldada istumiseks pinke sinna kuhu vaja, leida vahendid, et luua laste mänguväljakuid ja kauneid haljasalasid jne, jne.
Jah, Kalamajas on meil Kalamaja muuseum kogukonna südameks, kus käib koos oma fännklubi ja vabatahtlikud, Kalamaja park on üks selline tore seltsimise koht, kus just väikeste lastega vanemad tutvuvad ja omavahel suhtlevad, ja ka koerteaias viivad koerad inimesed kokku, kuid mida veel teha võiks?
Seltsielu on oluline
Elasin Norras, kus omavahel seltsimine ja erinevate kogunemiste korraldamine ja seltsielu elamine on väga olulisel kohal. Külastan aeg-ajalt Saksamaal sõpru ja mulle nii väga meeldis, kuidas üks sõber rääkis mulle sellest, et nende tänaval toimub iga kuu naabrite pidu, tänavafestival, kus on ka kultuurilisi etteasteid. Ei, see ei ole suur festival ja selle sisu loovad oma tänava naabrid. Kõige olulisemaks on seltskondlik kvaliteetaja veetmine ja kuuluvustunne.
Me kõndisime mööda eramajade kaunist rohelist kvartalit ja ta selgitas mulle, kuidas naabrid tulevad kõik kokkulepitud ajal oma toolide, laudade, söögi ja joogiga kesktänavale kokku ja kui tore see kõik on. Selleks ajaks sulgetakse tänav, lobisetakse ja pidutsetakse õhtuni välja. Kõik suhtlevad kui võrdne võrdsega, ei loe ei rahvus ega rahakoti suurus.
Teada on, et inimesed, kellel on piisavalt aktiivne seltsielu elavad täisväärtuslikumat elu ja ei kannata tänapäeva raske katku käes, milleks on üksildus.
Kuidas tänavapeod Euroopas ja Skandinaavias toimivad?
Reeglina tuleb algatus elanike poolt – tihti üks või mitu aktiivset naabrit võtavad sündmuse vedamise enda peale.
🤠 Lepitakse kokku kuupäev ja kellaaeg – sageli toimub pidu nädalavahetusel või suveõhtul
🤠 Kui soovitakse tänav osaliselt või täielikult sulgeda, siis loa saamiseks kaasatakse kohalik omavalitsus
🤠 Igaüks toob midagi kaasa – süüa, juua, toole, laudu, muusikat, mänge vms
🤠 Tegevused on mitmekülgsed – muusika, ühismängud lastele, kirbuturg, karaoke, käsitöötuba, jne;
🤠 Pärast peo lõppu koristatakse peoplats ka üheskoos ära – rõhk on kogukondlikkusel ja jätkusuutlikkusel.

Foto allikas: Herald
Ühe asumi tänavapeod võivad toimuda näiteks samal nädalavahetusel, kuid eri tänavatel. Iga tänav korraldab peo oma stiilis – üks keskendub muusikale, teine mängudele, kolmas toidule. Fotograafid ja vabatahtlikud jäädvustavad toredad hetked, mida on vahva meenutada.
Pidu võib olla suurem sündmus või väiksem piknik, täpselt nii nagu naabrid ise selle teha otsustavad
Kalamaja päevad on analoogiline suur pidu, kus on üks peamine peoplats – Kalma plats lavaga ja peopiirkond – Vana-Kalamaja/ Kotzebue tänav Kalamaja raamatukogust kuni Kalma platsini. Siis on kvartalite kaupa tegevused – Krulli, Volta, Kalaranna, Lennusadam, Telliskivi Loomelinnak… Festivali esimesel päeval toimuvad huvitavad sündmused, ekskursioonid, täika Kalamaja Krempel ja lapselt-lapsele Leluturg, lavaprogramm ja pikalauapidu. Teisel päeval on avatud Kalamaja hoovid, millest enamus on hoovikohvikud koos kultuuriliste lisategevustega. Koos toimub loa taotlemine, programmi koostamine ja info jagamine.
Miks mitte aga teha oma tänava pidu? Või naabritele mõeldud piknik oma aias? Kindlasti on neid, kes selliseid asju juba korraldavad ja oleks imetore, kui seda praktikat ka üldisemalt jagada ja praktiseerida.
Meeldiv on elada sõbralikus õhkkonnas ja turvalises keskkonnas, kus naaber tunneb naabrit, kõik naeratavad, teretavad ja on toeks.